Zelený čaj s účinky na metabolismus
Z hlediska složení tablet eSlim je nejdůležitější látkou zelený čaj a to ve formě extraktu. Čajovník čínský, což je rostlina poskytující pro zelený čaj „palivo“, je přitom známý pro své pozitivní účinky na hubnutí a zároveň jde o skvělý antioxidant.
Charakteristika zeleného čaje
Pod názvem zelený čaj se myslí čajový nápoj připravovaný z listů rostliny zvané Čajovník čínský. Staří Číňané údajně znali tento nápoj již před 5 tisíci lety a to jako „zázračný nápoj“ obsahující významného bioflavonoidu zvaného katechin.
Zelený čaj má v lidském organismu velmi široké působení:
- pomáhá k odstraňování volných radikálů bez ohledu na jejich umístění
- působí na zažívací systém, zejména pomáhá na redukci tuků v něm
- je skvělým stimulantem na organismus a to díky obsahu kofeinu
- působí iv kardiovaskulárním systému a to na srdce i na cévy
Podobně jako jiné čaje, i zelený čaj obsahuje kofein. Jde o známý stimulant, který přispívá ke vzniku a udržení termogeneze. Díky tomuto procesu se vytváří energie už přímo během trávení jídla, což snižuje míru ukládání této energie ve formě tukových zásob.
Účinky zeleného čaje
V tabletách eSlim se nachází extrakt ze zeleného čaje zejména na zlepšení metabolismu a podporu hubnutí. Z pohledu objemu jde o nejdůležitější látku, ale její význam je nejen na hubnutí, ale i na celkové povzbuzení organismu.
Toto jsou nejdůležitější účinky, které pro lidské tělo zelený čaj má:
Zlepšení metabolismu a hubnutí: Ke snížení hmotnosti působí zelený čaj v první řadě přes zrychlení a zlepšení metabolismu. V trávicím systému katechin pohlcuje škodlivé látky, stejně tak v pečení, díky čemuž dochází k efektivnějšímu metabolismu.
Redukce tuků a cholesterolu: Na hubnutí pomáhá zelený čaj i působením na tuky. Nacházejí se zde totiž látky, které na sebe vážou tuk, takže ten se neukládá v organismu. Naopak, díky termogenní působení se tuky zapojují do energetického výdeji.
Antioxidační působení: Zelený čaj je vynikající antioxidant a to díky tomu, že obsahuje látky patřící mezi silné antioxidanty. Díky tomu pomáhá zelený čaj na odstranění volných radikálů, které jsou jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí.
Prevence vůči rakovině: Zelený čaj se osvědčil jako preventivní přípravek při více karcinogenních onemocněních. Ukazuje se, že snižuje například pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty u mužů a u žen snižuje riziko rakoviny ústní dutiny a prsu.
Antibakteriální a antivirové účinky: Katechin patří mezi látky s velmi silným antibakteriálním a sterilizačním účinkem. Pomáhá na likvidování mikrobů, bakterií a působí i proti virům. Výsledkem tak je prevence vůči chřipce nebo angíně.
Odvodnění těla: Posledním významným účinkem, který může mít pomocný efekt při snižování hmotnosti, je stimulace odvodnění organismu. Zelený čaj má velmi silné močopudné účinky a zároveň pomáhá na činnost ledvin a močových cest.
Nejdůležitější obsažené účinné látky
Zelený čaj obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a různých přírodních látek. Některé jsou známými antioxidanty, jako již zmíněný katechin, jiné působí na nervový systém a stimulují jeho činnost nebo i činnost celého organismu.
Zde jsou tři nejdůležitější účinné látky zodpovědné za účinky zeleného čaje v těle:
- katechin, což je významný antioxidant a bioflavonoid působící na cholesterol, metabolismus tuků, průtok krve a srdce
- Theanin, nazývaný také L-Theanin, který má vliv na stimulaci centrální nervové soustavy, výsledkem čehož je uvolnění i zlepšení koncentrace
- vitamin C, stejně tak známý antioxidant, který má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky, pomáhá také na pokožku a vrásky
Užívání, nedostatek a předávkování zeleným čajem
Pokud budete chtít využívat zelený čaj v jeho přirozené formě, čili si ho budete připravovat ze sušené rostliny, doporučuje se pít čaj nejvýše 3 krát za den. Pro přípravu jednoho šálku můžete použít nejvýše 2 gramy rostliny. Organismus ho ale k fungování nutně nepotřebuje.
Předávkování je rizikové zejména z pohledu obsahu kofeinu v čaji:
- pokud příjem kofeinu překročí 300 mg za den, dostaví se vedlejší účinky
- ty zahrnují v první řadě neklid, podrážděnost a zvýšený tep
- při opakovaném předávkování hrozí problémy se spánkem a srdcem
- výsledkem je negace pozitivních vlivů zeleného čaje na organismus
Nejčastější a nejdůležitější otázky
Zelený čaj patří mezi nejznámější druhy čajů na světě. Dokladuje to nejen bohatá historie jeho užívání, ale i velký zájem o jeho působení a užívání v dnešní době. To je nakonec i důvod, proč se extrakt z něj používá ve více přípravcích.
Veřejnost se zajímá hlavně o tyto praktické aspekty zeleného čaje:
Má zelený čaj i nějaké negativní účinky na tělo?
Kromě případů předávkování si třeba dát pozor i na zhoršení příznaků některých onemocnění či zdravotních problémů. Z tohoto pohledu jsou rizikové například vředy, syndrom dráždivého tračníku, vysoký tlak, srdeční arytmie, cukrovka, anémie a nespavost.
Je možné pití zeleného čaje během těhotenství?
Bezpečnost pití zeleného čaje v těhotenství nebyla předmětem širšího výzkumu a proto se jeho užívání v období těhotenství nedoporučuje. Užívání kofeinu může být spojeno s vyšším rizikem potratu, rizikem předčasného porodu a nižší porodní hmotností.
Pomáhá pravidelné pití zeleného čaje na hubnutí?
Pravidelné pití čaje s dodržováním maximální denní dávky má pozitivní účinky na metabolismus a spalování tuků, ale ty nemusí být viditelné u každého. Kromě pití čaje jsou důležité i jiné faktory, například zdravá životospráva a pravidelný pohyb.
Je užívání přípravků s extraktem zeleného čaje bezpečné?
Podobně jako u jiných látek s účinkem na metabolismus, i zelený čaj jako součást přípravků se širším složením je z pohledu bezpečnosti v pořádku. V případě těchto produktů jsou účinky otestovány a nehrozí například předávkování kofeinem.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě