Pitný režim je pro hubnutí důležitý stejně jako potraviny
Hubnutí není jen o tom, jaké potraviny a jídla jíte, ale také o tom, jaké nápoje pijete nebo naopak jaké nepijete. Tekutiny jsou pro tělo stejně důležité, jako tuhá strava, nejen kvůli hubnutí, ale celkově pro fungování trávicí i oběhové soustavy.
Význam tekutin v těle a při hubnutí
U průměrného dospělého člověka tvoří voda až dvě třetiny jeho hmotnosti, přičemž od narození až po smrt se postupně její objem v organismu zmenšuje. Nejvíce vody se nachází v srdci, krve, mozku a ve svalech, přičemž denně by měl běžný člověk přijmout kolem 2,5 litru tekutin. Ty jsou důležité pro fungování prakticky všech orgánových soustav.
Z hlediska hubnutí je pitný režim důležitý v těchto ohledech:
- pravidelné doplňování tekutin podporuje metabolismus, čili látkovou přeměnu živin, je důležité i pro trávicí soustavu a pro objemové zaplnění žaludku
- kromě toho je pitný režim důležitý i pro udržení určité formy disciplíny, což může pomoci při hubnutí a při dodržování disciplíny i v oblasti potravin
- voda nebo jiné tekutiny, které přijme tělo do žaludku, ho pomáhají více zasytit a snižují pocit hladu, protože alespoň částečně zaplní prostor žaludku
- tekutiny jsou důležité i pro vylučovací soustavu a pro vylučování toxických látek z těla, které mohou zhoršovat metabolismus nebo odbourávání tukových zásob
Pití tekutin má pozitivní vliv na zrychlení metabolismu až o 20%, stejně tak podporuje správnou činnost mozku a zlepšuje vstřebání i využití více minerálů a vitamínů v těle. Tekutiny jsou důležité jak pro fyzickou, tak pro psychologickou výkonnost organismu.
Zásady, které při pití dodržovat
Aby byl pitný režim opravdu prospěšný pro hubnutí a celkově pro zdravý životní styl, je třeba dodržovat při pití tekutin některé důležité zásady a pravidla. Cílem jejich dodržování je maximalizovat efektivitu příjmu a využití pro tělo.
Takových pravidel je několik, tyto 4 jsou však ze všech nejdůležitější:
Periodicita: Nejdůležitější zásadou, které se třeba v rámci pitného režimu držet, je pravidelnost, která přispívá k zmiňované výhodě udržení disciplíny. Pít tekutiny byste měli během celého dne a ideálně rovnoměrně, protože tímto způsobem lze udržovat metabolismus v aktivitě a budovat si i návyky.
Menší množství a častěji: Kromě pravidelnosti příjmu tekutin je pro správný pitný režim důležité dodržovat i optimální poměr z hlediska zasycení a efektivního využití tekutin pro metabolismus. Lepší je proto pít menší množství, nejvýše 2 dcl vody na jeden krát. V případě teplejších dní je lepší pít tekutiny častěji.
Studenější tekutiny: Pokud chcete podpořit spalování kalorií o něco více, držte se zásady, že během dne byste měli pít v převážné míře studenější nápoje s teplotou nižší, než je teplota vašeho těla. Organismus po přijetí těchto nápojů musí spálit o něco více kalorií, aby jejich ohřál na teplotu těla.
Množství: Ačkoliv přesný objem vypitých tekutin je individuální, pod 2 litry za den byste určitě neměli jít. Více, od 2,5 do 3 litrů tekutin za den, se určitě doporučuje vypít v době teplejších dnů nebo pokud provádíte více fyzické aktivity. Extra objem tekutin třeba pít během i po skončení aktivit.
Co pít a čemu se naopak během hubnutí vyhnout
Chcete-li podpořit svým pitným režimem hubnutí, je nezbytné si vybrat správné nápoje. Některým je třeba naopak vyhýbat, protože mohou působit negativně nebo zvyšovat hladinu cukru či cholesterolu v krvi.
Mezi tekutiny, které jsou z pohledu hubnutí důležité, patří:
Čistá a minerální voda: Nenahraditelné místo v pitném režimu má čistá voda. Pokud se dá, dávejte přednost té z vodovodního kohoutku, na většině našeho území by neměl být problém s její kvalitou. Alternativou k ní je balená voda. Minerálky také zařaďte do pitného režimu, ale v menším množství a ve větší pestrosti.
Čaj a káva: Přestože se o kávě a čaji tvrdí, že napomáhají dehydrataci vody, není to tak úplně pravda, zvláště pokud spolu s nimi budete pít i jiné nápoje. Kávu a čaje, hlavně ovocné, můžete klidně pít samozřejmě i zde platí, že v přiměřeném množství. Nepijte je však dříve, než 6 hodin před spánkem, mohli by narušit usínání.
Slazené a mléčné nápoje: Mezi nápoje, které se pro hubnutí nehodí, jsou ty, které obsahují mléko nebo cukr či různé umělá sladidla. Jde hlavně o různé limonády, limonády, džusy nebo nektary, případně o různé mléčné nápoje. Kvůli vysokému obsahu kalorií by měly spíše považovat více za jídlo, než za tekutinu.
Sportovní a rehydratační nápoje: Vysloveně nevhodnými jsou také různé značky sportovních nebo rehydratačních nápojů. V jejich případě jde totiž o nápoje bohaté na glukózu a tedy okamžitou energii, které musí tělo nějakým způsobem spotřebovat nebo uložit. Na hubnutí a pro zdraví nejsou proto tyto typy nápojů vhodné.
Polévky: Posledním důležitým typem tekutin, které rozhodně třeba přijímat, jsou polévky. Podle toho, zda jde o řidší a více vodovou nebo o hustší polévku s přísadami, možná polévky zařadit tak do pitného režimu, jakož i do jídelníčku. Přednost dávejte těm, které obsahují více vody, ale zároveň i více zeleniny.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě