• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Obezita: jaké má příčiny, příznaky, stupně a jaká je nejlepší léčba

obezita

Na první pohled je obezita jen vnějším problémem, který má většina lidí tendenci zlehčovat. Zatímco některých příliš netrápí, že mají „nějaké to kilo“ navíc, u jiných se lze setkat s argumentem, že jde jen o estetický problém zevnějšku. Ani jedno není správně.

Co je obezita a jaké má příčiny

Obezita je charakterizována jako nadměrné ukládání tuků. Jde o chronické onemocnění, které je typické zvýšením obvodu pasu, ale nejen tam, ale obecně zvýšením celé tělesné hmotnosti. Vůbec nejde jen o estetický problém, ale o závažné onemocnění, které neovlivňuje pouze to, jak vypadáte, ale má vliv i na celé fungování organismu.

Příčin může být více, přičemž podle nich rozlišujeme dva typy obezity:

  • prvním typem je primární obezita, kde je příčinou nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie, například nesprávný příjem potřeby nebo nedostatek pohybu
  • druhým typem je sekundární obezita, kde je její příčinou nějaký jiný vliv, typicky buď dědičnost, léky, vrozené choroby nebo onemocnění získané během života

Pokud jde o příjem stravy, nemusí jít vyloženě pouze o nadměrný příjem, i když ten bývá základním kamenem úrazu. Zvážit třeba i složení, například přebytek tuků a cukrů, stejně tak pravidelnost stravování. Samozřejmě, negativem při prvním typu je i sedavý způsob života či práce a hlavně nedostatečný pravidelný a přirozený pohyb.

V případě sekundárního typu obezity bývá za tímto problémem nejčastěji vliv endokrinologických onemocnění, psychických problémů a poruch a hormonální odchylky. Negativem jsou také některé kategorie léků, například psychofarmaka a neuroleptika.

Stupně obezity

Podle závažnosti obezity se rozeznává její několik stupňů, které závisí na tzv. BMI, což je zkratka pro body mass index, čili index tělesné hmotnosti. Pro každý stupeň obezity je určena specifická hodnota tohoto indexu, která ho jednoznačně definuje.

Se stupněm obezity však souvisí i riziko navázání dalších onemocnění a komplikací:

Nadváha: nejmírnější formou obezity je stav zvaný nadváha, kde je BMI v intervalu hodnot 25 až 29,9. Tento stav je ještě zvrátiteľný, riziko komplikací je mírně.

Obezita I. stupně: Středně zvýšené riziko komplikací, zejména kardiovaskulárních, již přináší obezita I. stupně, která nastává při vyšších hodnotách BMI od 30 do 34,9.

Obezita II. stupně: V případě, že vyšetření ukáže, že máte BMI od 35 do 39,9, jde již o obezitu II. stupně, která má vysoké riziko možných souvisejících komplikací.

Obezita III. stupně: Třetí stupeň obezity je nejtěžší formou, kde je vážné riziko několika metabolických a jiných onemocnění. V tomto případě je BMI v hodnotě nad 40.

Příznaky a diagnostika obezity

Obezita se projevuje nejčastěji zvýšením hmotnosti, což je nejvíce viditelný příznak. Mezi ty méně viditelné patří právě výskyt zmíněných komplikací v podobě různých onemocnění kardiovaskulárního a metabolického typu.

Velmi dobrým příznakem je i obvod pasu, kde lze také rozeznat obezitu:

  • u mužů je obezita již při obvodu pásu nad 94 cm, při obvodu od 102 cm třeba počítat s vysokým rizikem souvisejících komplikací
  • u žen je obezita pravděpodobná při obvodu pásu od 80 cm, v jejich případě nastává vážnější stav již při obvodu pásu od 88 cm

Základem pro diagnostiku a stanovení stupně obezity je zmíněné určení indexu tělesné hmotnosti, kde jako proměnné vstupují výška a hmotnost. Sekundární proto zjišťuje i obvod pasu, případně poměr pasu a boků. Pro správné nastavení léčby třeba zjistit i množství podkožního tuku a množství lipidů v krvi.

Léčba a řešení obezity

Drtivá většina, podle statistik více než 95% případů obezity, spadá do kategorie primárního typu. Tomu odpovídá i přístup k léčbě tohoto stavu, který zahrnuje působení ve více oblastech a směrech, hlavně režimová opatření.

Zde jsou nejčastější možnosti řešení, které můžete i kombinovat:

Dieta: Nejdůležitějším opatřením je úprava stravování, která však musí být celoživotní. Důležité je přijímat méně nezdravých tuků a složených cukrů a více se zaměřit na vlákninu, ovoce a zeleninu. Stravování musí být také pravidelné.

Pohyb a fyzická aktivita: Kromě příjmu energie je důležitý i jeho výdej a na to je nejlepší pravidelný pohyb či přirozená fyzická aktivita. Nejlepší jsou častá chůze a více krát týdně nějaký nenáročný sport, například cyklistika nebo plavání.

Speciální přípravky: Na trhu jsou dostupné i speciální volně dostupné přípravky v podobě tablet určených k perorálnímu užívání, například jako je značka eSlim®. Fungují na přírodní a přirozené bázi a pomáhají na metabolizmus i lepší spalování tuků.

Léky: Farmakologická léčba obezity spočívá v podávání centrálních anorektik snižujících chuť k jídlu, případně léků snižujících vstřebávání živin z trávicího traktu. Některé jiné léky, například pro léčbu cukrovky, mohou také snížit chuť na jídlo.

Chirurgická léčba: Pro ty, u kterých nepomůže žádné z předešlých řešení, je možná ještě chirurgická léčba obezity. Nejčastěji se provádí zmenšení objemu žaludku v podobě jeho bandáže, případně chirurgické zkrácení trávicího traktu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě