Které čaje na hubnutí jsou nejlepší? Zelený, bylinkové, ajurvédské nebo Pu-erh?
Hubnutí s pomocí čaje? Nejde o žádný hoax, toto téma je na veřejnosti velmi často diskutována a mnoho mužů či žen má odzkoušených množství rozličných čajovin a čajů. Které fungují nejlépe a jsou ty sypané opravdu nejkvalitnější?
Co je čaj, odkud pochází a jaké má účinky
Pokud nepočítáme vodu, podle statistik patří čaj mezi druhý nejvíce konzumovaný typ nápoje na světě. Jde o tekutinu, která je připravována louhováním lístků rostliny čajovník, alespoň taková je definice pro originální a původní čaj, který pochází z Asie, konkrétně z Číny.
Podle způsobu oxidace existuje těchto 5 skupin čajů:
- nejznámější jsou asi zelené čaje, kdy čaj neprošel žádným stupněm oxidace, přičemž listy se pouze mechanicky naruší, nejčastěji pražením
oolongy, nazývané někdy i modrozelené nebo polozelené čaje, jsou kategorií, která je mezi zeleným a černým čajem, bývají spojené i s květy - černé čaje, což je kategorie, kdy se listy nejen mechanicky naruší, ale se čaj nechá i projít oxidací, přičemž zpracování čaje může trvat i týden
- pu-erh čaje, které patří mezi dvojnásobně zoxidované typy čajů, přičemž podle tradičního receptu by měly nechat odležet i více let
- bílé čaje, které jsou samostatnou kategorií a u nás i poměrně neznámou, jsou navzdory svému označení bezbarvé a vyrábějí se pouze z pupenů
Každý ze zmíněných druhů čaje má své pozitivní a příznivé účinky a vlivy na lidské tělo. Obecně platí, že čaje neobsahují žádné kalorie, takže už jen z tohoto pohledu jsou z hlediska hubnutí bezproblémové. Mají i mnoho léčivých látek.
Nejčastěji obsahují antioxidanty, což jsou specifické druhy přírodních látek s příznivým působením na stav buněk a proti jejich předčasnému stárnutí. Kromě toho obsahují kofein, což je stimulant nervové soustavy a také metabolismu. Třetím důležitým účinkem je, že detoxikují organismus a mají močopudné účinky.
Které čaje podporující hubnutí jsou nejlepší
Na hubnutí se využívá hlavně známý zelený čaj, který je velmi bohatým zdrojem antioxidantů a má obecně prospěšné účinky na celý organismus. Kromě něj je však na hubnutí možné použít i některé jiné druhy.
Které jsou nejlepší? Především tyto:
Zelený čaj: Asi nejznámějším druhem čaje na hubnutí je zelený čaj. Ten obsahuje již zmíněné antioxidanty, ale například i fluor či polyfenoly s povzbuzujícím efektem na fyzickou a psychickou vitalitu. V první řadě však podporuje metabolismus a hormony, které pomáhají k lepšímu spalování tuků.
Pu Erh čaj: Výjimečným druhem čaje, který má velmi prospěšné účinky na hubnutí a tuky, je Pu Erh čaj pojmenován podle významného místa v Číně. Tento čaj se má pít ideálně po jídle, přičemž díky obsahovým látkám potlačuje syntézu mastných kyselin a snižuje hladinu cukru a triglyceridů v krvi.
Černý čaj: Černý čaj jako vynikající zdroj kofeinu je také dobrou volbou, pokud chcete podpořit svůj metabolismus a zrychlit trávení. Kromě toho obsahuje přes 20 prospěšných aromatických látek, stopových prvků a flavonoidů, které pomáhají redukovat krevní cukr a produkovat zdravé mastné kyseliny.
Oolong čaj: Silnou ovocnou arómovou a zajímavou chutí je typický tradiční čínský čaj zvaný Ooolong. Z hlediska spalování tuků se o něm hovoří jako o ještě účinnějším prostředku, jako je například známý zelený čaj. Také blokuje jejich vstřebávání a pomáhá i na stav srdce, cév a vysoký krevní tlak.
Bylinné čaje: V případě, že se rozhodnete sáhnout po bylinkových čajích, více druhů jsou také vhodné na trávení, metabolismus, snížení chuti k jídlu či lepší spalování tuků. Mezi nejvíce doporučené patří mátový čaj, fenyklový čaj, rooibos čaj, matcha čaj, čaj z meduňky, skořicový čaj a čaj z kurkumy.
Pravidla zdravého pitného režimu
Pokud jde o hubnutí, velmi důležité je nejen to, co pijete, čili například v tomto případě to, jaké druhy čajů pijete, ale i to, jaký máte pitný režim. Některé jeho zásady vám totiž mohou samotné hubnutí ještě více zefektivnit.
Zde jsou 3 nejdůležitější pravidla, která byste měli dodržovat:
Ráno začněte vodou: K nastartování trávení a metabolismu není nic lepšího, než začít hned ráno vodou, nalačno. Doporučuje se vypít 2 až 3 dcl vody ihned po probuzení a v odstupu alespoň 15 až 30 minut před snídaní. Žaludek připravíte na trávení a rozjedete celý proces látkové přeměny.
Menší množství a častěji: Druhou důležitou zásadou je, podobně jako při jídle, je konzumovat tekutiny v menším množství, ale častěji. Ideální je přijmout 1 až 2 dcl tekutin každou hodinu až dvě, podle teploty, fyzické aktivity a okolních podmínek. Takto víte metabolismus neustále stimulovat.
Pozor na kofein: Čaje obsahují množství kofeinu, který sice pomáhá na stimulaci metabolismu i nervového systému, ale v nadměrném objemu má opačné účinky a ohrožuje i srdce. Pokud tedy budete pít během dne čaj, hlídejte si příjem jiných kofeinových tekutin, zejména kávy a energetických nápojů.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě