Kdo by měl a kdo by naopak nemusel hubnout a kdy je nejlepší začít s hubnutím
Posedlost dokonalostí zda ideálem se dá dnes postřehnout prakticky na každém kroku iv běžném životě. Totéž platí i o hubnutí, hlavně v souvislosti s otázkou, kdo musí a má a kdo by už nemusel nebo neměl hubnout. Odpovědi přitom nejsou tak jednoznačné.
Jak zjistit, zda byste měli hubnout a kdy začít
To, zda by měl člověk začít hubnout, může vyplynout ze dvou druhů příčin. Prvním jsou ty subjektivní, kde jde hlavně o vlastní pocit, případně o názor blízkého okolí. Taková příčina je sice z hlediska vůle důležitá, ale ještě nemusí být určující.
Naopak, mnohem důležitější je dívat na objektivní příčiny a faktory:
- těm, které patří mezi nejznámější, je tzv. index BMI neboli index tělesné hmotnosti, který může číselně vypočítat to, zda máte podvýživu, ideální váhu nebo nadváhu
- důležitý je i obvod pasu, o hubnutí třeba začít uvažovat u těch mužů, u kterých je obvod pasu nad 94 cm a u těch žen, u kterých obvod pasu překračuje 80 cm
- důležitý je i celkový tvar a typ postavy, u některých lidí nemusí být hubnutí nezbytné i tehdy, pokud mají trochu větší objem pasu, rozhoduje celá postava
- stejně tak třeba vidět i na životosprávu, pokud konzumujete příliš mnoho jídel během dne, je na místě redukce jídelníčku a to i bez ohledu na hmotnost
Právě poslední faktor je velmi důležitý a mnoho lidí ho podceňuje. Konzumace jídla z fast foodů, nadměrný příjem sacharidů, solí a tuků v podobě sladkostí, slaných pochutin či hotových pokrmů, to vše lze zařadit kategorie „skrytý zabiják“.
V těchto případech, pokud je člověk pohybově nadprůměrně aktivní, dokonce nemusí přijít ani k standardnímu nárůstu hmotnosti, čili ani ke zvýšení obvodu pasu. Charakter a hlavně obsahové látky v těchto jídlech však mohou vážně narušit zdravé fungování trávení, metabolismu, trávicí soustavy a také ohrozit zdraví srdce a cév.
Situace, kdy není třeba zvažovat hubnutí
Výše zmíněné případy jsou dobrým příkladem, kdy je hubnutí opravdu potřeba a to někdy i bez viditelných projevů a příznaků. Stejně tak však existují i příklady a situace, kdy by to bylo naopak spíše kontraproduktivní.
Toto jsou ty případy, kdy hubnout opravdu netřeba:
Období po těhotenství: Těhotenství patří mezi ty období, kdy dochází k nárůstu tělesné hmotnosti zcela přirozeně, tělo matky musí totiž vyživovat i rostoucí plod. Po porodu by mělo přijít k samovolnému shození nadváhy i bez významné redukční diety, stačí se jen zdravě stravovat.
Obvod pasu pod 80 cm / 94 cm: Pokud patříte do kategorie, že máte podle pohlaví obvod pasu buď méně, než 80 cm u žen, nebo méně než 94 cm u mužů, není třeba přijímat žádná drastická dietní opatření. Postačí jednoduše zlepšit jídelníček a zaměřit se na pravidelný pohyb.
Kouříte: V případě, že jste kuřákům a uvažujete o hubnutí kvůli nadváze, měli byste se soustředit především na kouření samotné a omezit ho. Kouření je totiž pro tělo velká zátěž, hlavně z hlediska energetického metabolismu, což v praxi znamená, že je běžné, pokud kuřáci více konzumují jídlo.
Zdravotní problémy a faktory, které je třeba brát v úvahu
Pokud se rozhodnete začít hubnout, je třeba vzít v úvahu i některé individuální faktory související se zdravotním stavem. Ty mohou pomoci při určení ideálního času, kdy je nejlepší začít s hubnutím nebo změnou životosprávy.
Toto jsou ty faktory a okolnosti, které je třeba zvážit:
Potravinové alergie: V případě, že máte potravinovou alergii, musíte to zvážit při optimalizaci jídelníčku na hubnutí. V případě, že máte alergii na některé typy živočišné stravy, víte je nahradit i rostlinnou, ovšem budete potřebovat vyšší množství, což může být při hubnutí problém.
Problémy s krevním tlakem: Nejčastěji mají problémy s příliš vysokým krevním tlakem právě lidé trpící nadváhou či obezitou. V tomto případě je třeba jako součást podpůrných opatření omezit sůl, stejně tak používání sójové omáčky, ale také omezit i alkohol a vliv stresových faktorů.
Cukrovka: Diabetes patří také mezi poměrně časté související a doprovodné problémy u lidí, kteří mají nadváhu. I v tomto případě je třeba tomuto stavu přizpůsobit jídelníček a skladbu surovin naštěstí už to není takový problém, jako v minulosti. V běžném supermarketu už najdete bohatý výběr „dia potravin“.
Pohybové problémy: Pohybový aparát, hlavně pokud jde o klouby, obvykle výrazně trpí v případě, pokud má člověk nějaký ten kilogram navíc. Jelikož součástí hubnutí bývá i pravidelný pohyb, třeba v tomto případě začít velmi zvolna, například chůzí a nenáročnými cviky. Začněte také užívat kloubní výživu.
Problémy s metabolismem: Velmi častým souvisejícím faktorem jsou i metabolické problémy. Ty vycházejí nejen z nesprávné životosprávy, ale někdy i z vlivu předešlých extrémních diet. Zaměřit se proto třeba i na posílení metabolismu, například i prostřednictvím tablet značky eSlim®.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě