Hormony, které ovlivňují váhu
Hubnutí je komplexní proces, který v sobě zahrnuje několik důležitých bodů, které jej ovlivňují. Prvním je kvalitní a vyvážená strava, druhý je aktivní pohyb a třetí jsou onemocnění, genetika a hormony. První dva body víme ovlivnit, ale při třetím to není tak jednoduché. Onemocnění ani genetiku ovlivnit neumíme, ale hormony alespoň z části hej. Zjistěte jak hormony ovlivňují váhu a jak je dokážete ovlivnit vy.
Tyto hormony za to mohou
Inzulín
Inzulín je tvořen v pankreatu a jeho úkolem je regulace hladiny cukru v krvi. Při poruchách v jeho vylučování dochází k známému civilizačnímu onemocnění – cukrovce. Tento pankreatický hormon odpovídá za zvýšené pronikání glukózy do tkání, snižuje zvýšený krevní cukr, přeměňuje glukózu a bílkoviny na tuk a usměrňuje ukládání tuku do tukových buněk. V praxi to vypadá tak, že když se najíme, slinivka začne vylučovat inzulín, který následně vychytává glukózu z krve a ukládá ji do buněk ve formě glykogenu nebo jako tuk. V první řadě se ukládá jako glykogen, který je přímou energií pro naše svaly, ale pokud je glukózy nadbytek, přeměňuje ji na tuk.
Velmi často dochází k tomu, že buňky se stanou vůči inzulínu rezistentní, což znamená, že slinivka tvoří nadbytek inzulínu a ten ukládá glukózu spíše ve formě tuku. Může za to nadměrný příjem kalorií, tuk na břiše, málo fyzické aktivity a stres. Podle mnoha studií bylo dokázáno, že lidé s inzulínovou rezistencí mnohem pomaleji hubnou. Na to je vhodné změnit stravu a poradit se s lékařem. Pozor, při neléčené inzulínové rezistenci často dochází ke rozvoji cukrovky.
Estrogen
Hlavní ženský hormon, který je důležitý pro správnou funkci reprodukčního systému a rovněž pro funkci mozku, srdce, kostí a zdravou pleť. Kromě toho, že je vytvářen buňkami v těle, přijímáme ho i z venku ve formě hormonální antikoncepce, pesticidů, plastů nebo z přidaných látek v potravě. Proč je jeho normální hladina důležitá? Estrogen se podílí na snížení hladiny inzulínu, zvýšení tvorby dobrého cholesterolu (HDL) a snížení tvorby špatného cholesterolu (LDL). Pro nás je důležitý i proto, že vytváří pocit sytosti a udržuje dostatečnou hladinu energie.
Pokud nastane porucha v jeho vylučování, nastává přesně opačný proces a dochází k nabírání na hmotnosti. Nerovnováha vzniká nejen přijímáním exogenního inzulínu ale i nadbytečným stresem, endokrinním onemocněním a nadměrnou fyzickou zátěží. Do správné rovnováhy ho dostanete odstraněním výše zmíněných věcí, ale i bylinkami jako je šalvěj nebo hloh.
Hormony štítné žlázy
Štítná žláza je velmi důležitá žláza, která vylučuje několik tělu potřebných hormonů – tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Ty se podílejí na hospodaření s vápníkem, regulaci metabolismu a spolupodílejí se na všech pochodech v organismu. Pro správnou funkci této žlázy je potřebný jód a právě proto dnes najdete v obchodech jódovanou sůl. Při nedostatečné funkci štítné žlázy se vyskytuje buď náhle hubnutí nebo naopak, zvýšené přibírání a to v případě, že je snížena aktivita žlázy. Obě poruchy se musí léčit pomocí léků nebo chirurgicky. Abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, pravidelně doplňujte do těla zinek, jód a vitamín D. Jód v mořských rybách, v řasách, fenykly, kravském mléce, vejcích a v hrozně. Zdrojem vitamínu D jsou také ryby, maso a vejce, ale větší část se tvoří v těle, k čemuž je třeba sluneční záření.
Melatonin
Melatonin je zajímavý hormon, který je vylučován epifýzou během spánku, přesněji během spánku ve tmě. Je totiž velmi citlivý na světlo, takže pokud pracujete na směny a zvyknete spát i přes den, můžete počítat s tím, že ho budete mít méně. S tím do určité míry souvisí i naše oblíbené telefony, do kterých zvykneme dívat těsně před usnutím. Melatonin totiž ovlivňuje i kvalitu spánku, která je v takovém případě snížena a my se ráno budíme unavení. Přirozeně se tvoří v našem těle, ale najdeme ho i v rajčatech, vlašských ořechách, mandlích, bobulovinách a v mléce.
I když se přímo nepodílí na hubnutí nebo přibývání, má na něj vliv. Výzkumy potvrzují, že pokud máme kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek, jsme nejen aktivnější ale i lehčí hubneme. Takže, pokud spíme málo, při zapnutém televizoru nebo pouze během dne, můžeme očekávat sníženou tvorbu melatoninu a s tím spojené přibírání.
Leptin
Známější také jako hormon sytosti, spolupracuje se všemi výše zmíněnými hormony. Výsledkem toho je vnímání pocitu jak moc jsme hladoví, jak rychle spálíme přijaté kalorie a také určují osud kalorií – ať se spálí nebo uloží. Při správném fungování je pro nás leptin mimořádně důležitý, protože dokáže snižovat tukové zásoby a naopak, při poruše, máme pocit neustálého hladu. Leptin se tvoří v tukových buňkách, což znamená, že čím více jich máte, tím více je leptinu. To ale neplatí. Bohužel, při nadměrném množství leptinu se i na něj, tak jak tomu je u inzulínu, stávají buňky rezistentní.
Jak je udržet ve správné rovnováze?
Na to, abyste udrželi správnou rovnováhu těchto hormonů je v první řadě důležité dodávat tělu potřebné látky. Takové, které podporují správnou funkci žláz, které tyto hormony vylučují. Kromě toho je vhodné vyhnout se nadměrnému stresu a přidat do života trochu pohybu. Nezapomeňte ani na kvalitní spánek a omezte alkohol a cigarety. Pokud dokážete tyto věci změnit, alespoň z části, neměli byste mít absolutně žádný problém zhubnout.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě