Co je metabolismus, jak funguje, jeho význam pro hubnutí a jak jej podpořit?
Co je metabolismus, jak funguje a jeho význam
Metabolismus je skupina chemických procesů, při kterých dochází v organismu k látkové přeměně přijatých živin, tuků, bílkovin, cukrů, minerálů, vitamínů či nukleových kyselin. Ty se mění na energii a následně dojde k jejímu spálení v těle.
Metabolismus je neodmyslitelnou součástí příjmu a spalování energie. Jde o proces, pomocí kterého tělo přeměňuje vše, co sníte a vypijete, na energii, neboli kalorie.
Takto přijatá energie je potřebná především pro normální chod všech důležitých procesů organismu, kam patří krevní oběh, růst, dýchání, činnost buněk nebo regulace hormonů a to během dne i v noci. Proces příjmu a přeměny energie, které organismus využívá na všechny základní procesy, se nazývá bazální metabolismus.
Do bazálního metabolismu zároveň spadá přeměna živin, které tělo spaluje bez výrazné aktivity. Má na starosti normální chod organizmu, včetně udržení buněk při životě. Podle statistik se b rámci tohoto metabolismu v těle spálí až 70 % přijaté energie.
Metabolismus má dvě fáze, první je katabolismus a druhou anabolismus. První tvoří mechanismus, který pomáhá rozložit přijaté látky na využitelné živiny a pokud jich není dost, tělo je čerpá z tkání. Při anabolismu se naopak tyto tkáně tvoří, zejména ty svalové. Tělesná hmotnost se tak rovná rozdílu mezi první a druhou fází.
Faktory, které ovlivňují jeho fungování a rychlost
Na fungování i rychlost metabolismu má vliv více faktorů a činností. Některé mohou způsobit i jeho zpomalení, což se projevuje na horším spalování kalorií a přibírání. Nespálená energie v metabolismu se tak uloží ve formě tukových zásob.
Na metabolismus ovlivňují hlavně tyto faktory:
Pohlaví a dědičné předpoklady: Geny jsou úzce spjaty s příčinou obezity či nadváhy a jejich predispozice ovlivní chuť k jídlu, hlad a nasycení, rozložení tuku i reakci těla na stres. Kromě toho je důležitým faktorem i pohlaví, kde obecně platí, že metabolismus mužů je vyšší až o 10% než u žen, což ovlivní v těle i poměr tuku a svalů.
Zdravotní stav a věk: Vlivem vyššího věku se činnosti metabolismu zpomalují a to jednak v důsledku úbytku svalové tkáně a také v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují přeměnu živin. Naopak, zranění nebo nemoci metabolismus ve většině případů zrychlují, protože tělo spotřebuje energii na regeneraci.
Hmotnost a BMI: Na míru bazálního metabolismu má do velké míry vliv aktuální hmotnost, případně její poměr k výši vyjádřený přes proměnnou zvanou BMI. Lidé s větší hmotností mají více tuku a zároveň potřebují více energie pro splnění základních činností. Vyšší energetický příjem tak více zatíží celý metabolismus.
Pitný režim: Pravidelný a zdravý pitný režim je důležitý pro hubnutí i všeobecné zdraví. Podporuje činnost a stav močových cest, trávení, metabolismus a celkově látkovou přeměnu. Základem by měla být čistá voda, naopak, vyhněte se syceným minerálním a slazeným nápojům, kofeinu a především alkoholu, ten zvyšuje i chuť k jídlu.
Skladba jídelníčku a stravovací návyky: Špatné stravovací návyky jsou jedním z častých faktorů, které zpomalují látkovou přeměnu. Mezi časté chyby patří výběr jídel ve formě rychlých občerstvení a polotovarů a nepravidelnost stravování. Nejhorší je vynechávat některá jídla během dne a to následně dohnat na jeho závěr večer.
Fyzická aktivita a stresová zátěž: Nedostatek pohybu negativně ovlivňuje trávení a samozřejmě i metabolismus a spalování přijatých kalorií. Při jeho dlouhodobém nedostatku začne tělo slábnout a spolu s každodenním stresovým napětím se zvyšuje i riziko tloustnutí. Málo pohybu však současně nesnižuje energetickou závislost na kaloriích.
Příznaky pomalého metabolismu a vliv na hmotnost
Při zpomaleném metabolismu dochází v těle ke zpomalení látkové přeměny, následkem čehož dochází k nižší efektivitě zpracování živin ak jejich ukládání.
V takovém případě dochází i k horšímu spalování kalorií a přibírání, protože energie, která se nespálí, se začne ukládat v podobě tukových zásob. To s sebou přináší dlouhodobě negativní projevy, které se týkají fyziologického i duševního zdraví.
K typickým příznakům pomalého metabolismu patří:
- příliš náhlý nárůst tělesné hmotnosti v průběhu krátkého období, včetně zvýšení tukových zásob, zejména na břiše, stehnech, hýždích a bocích
- pociťování snížené fyzické výkonnosti, čímž se myslí kondice i fyzická výdrž, což se projeví nedostatkem energie v běžném životě i ve sportu
- neschopnost zhubnout i přes dlouhodobé dodržování diet, naopak místo snížení hmotnosti dojde k celkovému ochabování svalstva
- poruchy a problémy se stolicí as pravidelností jejího vylučování, objevit se mohou i bolesti žaludku, zácpy, nevolnost nebo potíže s dýcháním
Příkladem nejviditelnějšího příznaku souvisejícího se zpomaleným metabolismem je vyšší tělesná hmotnost, ať už nadváha nebo obezita. Dalšími příznaky zpomalené látkové přeměny mohou být suché vlasy a pokožka, neschopnost zhubnout i přes zdravou stravu, výrazná chuť na sladká jídla nebo nedostatečná odolnost vůči chladu.
Podpora metabolismu přirozeně přes jídelníček i bylinky
Podpora látkové přeměny přirozenou cestou pomocí režimových opatření je nejvíce přirozená a především dlouhodobá. Klíčovými mechanismy je udržování metabolismu v jeho funkci a omezení těch faktorů, které jej mohou zpomalovat.
Jak nejlépe podpořit metabolismus? Zkuste toto:
Úplný konec alkoholu a kouření: Kouření je zlozvyk, který sice zrychluje metabolismus, ale pokud se tak snažíte udržet si hmotnost, působí opačně, protože zatěžuje trávení a může způsobit zhoršené spalování energie. Alkohol zase obsahuje mnoho kalorií a vyvolává chuť k jídlu, nemluvě o jeho negativním vlivu na srdce, cévy a nervy.
Jídlo častěji, méně a pravidelně: Způsob konzumace má stejný vliv na mechanismus metabolismu jako složení jídelníčku. Důležité proto je nejen to, co jíte, ale také jak. Jíst byste měli 3 až 5 krát denně v podobě snídaně, oběda a večeře a alespoň 2 malá jídla k tomu. Vyhýbejte se hladovění a jezte menší porce, ale častěji.
Voda jako základ pitného režimu: Pokud jde o metabolismus a jeho zdravou činnost, hodně záleží i na pitném režimu. Důležité je to, co pijete, ale také to, jak. Pít byste měli minimálně každé 2 hodiny a nejlépe čistou vodu, případně s bazalkou, okurkou nebo s citronem, které hydratují tělo a tím pádem podporují metabolismus a také trávení.
Zdravé tuky a vláknina v jídelníčku: Pravidelný příjem zdravých tuků, bílkovin a vlákniny je klíčem k nastartování metabolismu. Zaměřte se na jablka, třešně, avokádo, lněná semínka, ovesné vločky, ryby, čočku, listovou zeleninu a do jídelníčku můžete přidat i kokosový olej a řecký jogurt, které podporují trávení.
Koření a to i ty štiplavé: Koření jako součást jídelníčku patří k nejlepším přírodním stimulantům trávení, metabolických činností i spalování tuku. Řeč je o kořeninách typu oregano, bazalka, zázvor, majoránka, pepř, koriandr nebo skořice, doporučujeme i ostřejší koření, jako jsou chilli a kajenské papričky podporující termogenezi.
Minimalizace vlivu stresu: Stres je jedním z častých narušitelů metabolismu, trávení i spalování kalorií. Ve stresových situacích se v těle vylučují hormony, které metabolismus zpomalují nebo neúměrně zrychlují, zejména kortizol. Následkem toho bývá přejídání či nechuť k jídlu a hladovění, což naruší zdravý metabolismus.
Pravidelný pohyb i intenzivní sport: Dobrou metodou, jak odbourat stres, podpořit trávení a metabolismus a výrazně zlepšit spalování uložených kalorií, je fyzická aktivita. Zkuste zkombinovat více druhů pohybu, zejména běh, sprint, plavání a silový trénink, opakujte je 3 krát týdně a přidejte k tomu pravidelnou chůzi.
Doplňky výživy: V současné době existuje možnost podpořit metabolismus i přírodně a zároveň v moderní podobě pomocí přírodních doplňků. Jde zejména o pilulky či kapsle s komplexním složením a účinkem, které obsahují extrakty rostlin ve spojení s vitaminy a minerály. Pomůžou vám i se spalováním tuků či přejídáním se.
Nejčastější otázky o metabolismu a jeho fungování
Problémy s metabolismem mají častěji lidé ve vyšším věku, se sedavým zaměstnáním a samozřejmě s vyšší hmotností. To vše lze ovlivnit, důležité však je, abyste měli dostatek informací. Muži i ženy se k nim dostávají i přes fóra.
Toto jsou témata a otázky, které se na internetu řeší:
Jaký je rozdíl mezi katabolismem a anabolismem?
Katabolismus je proces, který organismus využívá při trávení a tento mechanismus tělu umožňuje rozložit zkonzumovanou potravu a tekutiny a změnit je na potřebné živiny, které podpoří spalování tkání, zejména tukových. V případě anabolismu je tomu naopak, tkáně se v těle tvoří, důležité však je, aby šlo o tvorbu těch svalových.
Kdo je rizikovou skupinou pro pomalý metabolismus?
Největší rizikovou skupinu tvoří především lidé, kteří jsou starší, trpí obezitou nebo nadváhou a mají nezdravé stravovací návyky, ať už jde o složení jídelníčku nebo nepravidelnost stravování. Problémy mají i lidé se sedavou prací a nedostatečným pohybem, stejně tak i ti, co kouří a nadměrně konzumují alkohol.
Jaký vliv má metabolismus na hubnutí či přibírání?
Metabolismus a hubnutí na sebe úzce navazují. To, jak se vám bude v hubnutí dařit, závisí především na látkové přeměně a spalování přijatých kalorií. Pokud je metabolismus pomalý, přibíráte, je-li příliš rychlý, budete se přejídat. Jeho normální tempo umožní organismu využít přijaté živiny na maximum a zároveň spálit ty uložené.
V čem se odlišují ženský a mužský metabolismus?
V případě, že obě pohlaví mají stejnou hmotnost, žena bude ta, která bude mít vždy nižší energetickou spotřebu. Má to souvislost především se stavbou těla, s rozložením tuku a také s menší svalovou hmotou. Odchylky v tom však mohou činit faktory typu věk, hormonální změny, některá onemocnění nebo naopak cílený zdravý životní styl.
Má na metabolismus vliv i spánek a pokud ano, jaký?
Spánek je důležitým životním aspektem, během kterého se buňky a celý organismus regenerují a tělo se zbavuje odpadních látek a toxinů. Je nezbytnou součástí správného fungování všech procesů, včetně metabolismu. Nedostatek spánku vás nutí jíst více sladkostí a prázdných kalorií, jeho nadbytek zase zpomaluje trávení.
Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi
Abyste mohli hubnout a spalovat zásoby tuku, potřebuje podpořit vícero procesů v těle. Metabolismus je pouze jedním z nich a jelikož na jeho funkce mají vliv i přírodní látky, vitamíny či minerály, umíte je tělu efektivně dodat i v podobě doplňků.
Jejich účinky ovlivní metabolismus i jeho rychlost:
- rostlinné látky v doplňcích urychlují metabolické činnosti, čímž urychlují celý proces hubnutí, metabolismu a spalování uložených tukových zásob
- mnohé z nich snižují chuť k jídlu a celkově hlad, čímž zabraňují nadměrnému či emočnímu přejídání, které je spojeno s nezdravými jídly
- látky obsažené v nich pomáhají organismu s termogenezí, čili vytváření tepla a energie z potravy, čímž urychlují celý proces hubnutí
- pozitivní efekt mají také na nervový systém, zlepšení odolnosti vůči stresu, imunitu, detoxikaci a více látek mají také antioxidační účinky
Další výhodou přírodních doplňků je, že díky jejich složení jsou bezpečné a k organismu šetrné. Pro tělo jsou látky obsažené v nich zcela přirozené a proto nemusíte mít strach ze žádných vedlejších účinků nebo kontraindikací. Díky formě kapslí či tablet je užívání snadné a přesné, koupě je dostupná i bez receptu či vyšetření.
eSlim® speciálně pro hubnutí a podporu metabolismu
Produkt značky eSlim® patří k nejkvalitnějším přírodním doplňkům, jaké trh nabízí. Je vhodný pro muže i ženy, laboratorně testovaný a schválený ÚVZ SR.
Jedná se o 100% přírodní doplněk sestávající z extraktů bylin Citrus aurantium, Guarana a Zelený čaj, přítomny jsou i extrakt z chilli, známý nervový stimulant kofein nebo vitamín C. Díky tomu je působení pro tělo přirozené a bez vedlejších účinků.
Pokud jde o ty žádané, přípravek působí na tyto oblasti:
- dodává tělu energii, která je potřebná během fyzického výkonu
- podporuje termogenezi a to vytvářením energii z přijaté stravy
- díky L-Karnitinu urychluje celkový proces spalování tuků
- stejně tak stimuluje metabolismus a také podporuje trávení
- snižuje pocity hladu, takže pomáhá zmírnit přejídání se
Zaměřením produktu je hlavně zmírnění chuti na sladká jídla, zredukování tukových zásob a celkové hmotnosti, zrychlení metabolismu a lepší spalování kalorií. Všechny složky obsažené v něm mají nadprůměrnou koncentraci a jde o unikátní mix látek. Dávkování je přesné, denně vám stačí užít 4 perorální tobolky.
Přírodní doplněk značky eSlim® bude pro vás během hubnutí nebo potížích s metabolismem bezkonkurenčním pomocníkem. Zakoupit si jej můžete bez receptu nebo návštěvy lékaře, dokonce přímo z pohodlí domova v oficiálním eshopu.
Zkušenosti na závěr a jak nejlépe podpořit metabolismus
Metabolismus jako souhrn procesů je nezbytnou součástí fungování organismu a jeho rychlost či průběh mají vliv na hmotnost i celkové zdraví.
Ze zkušenosti vyplývá, že nejčastěji se s metabolickými problémy setkávají ženy a muži, kteří mají obezitu nebo nadváhu, stejně tak i lidé ve vyšším věku z důvodu zpomalení procesů v těle. Potíže však mohou mít i mladší ročníky, zejména v případě, že mají nezdravé stravovací návyky, nedostatek spánku či špatnou životosprávu.
Řeč je zejména o zlozvycích typu kouření a nadměrné pití alkoholu, ale i nedostatek přirozeného pohybu. Nejen tyto faktory mohou metabolismus narušit a způsobit jeho zpomalení, což se odrazí i na přibývání a zvyšování tělesné hmotnosti.
Právě zlepšení životního stylu se podle zkušeností ukazuje jako dlouhodobá a nejvíce přirozená cesta k jeho podpoře. Rychlost metabolismu ovlivníte zdravějším jídelníčkem a způsobem stravování, pravidelným pitným režimem či fyzickou aktivitou. Pomoci mu mohou i přírodní stimulanty v podobě rostlin, vitamínů a minerálů.
Koncentrovaným, efektivním a jednoduchým řešením pro jejich doplnění je i přírodní doplněk značky eSlim®. S jeho pomocí podpoříte hubnutí po všech stránkách, včetně metabolismu, snížení pocitu hladu a lepšího spalování tuku v těle.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě