JOJO efekt při hubnutí je znamení, že hubnete nesprávně
Každý, kdo už vyzkoušel alespoň jednu dietu na hubnutí ve svém životě, zná JOJO efekt důvěrně a rozhodně s ním neasociuje pozitivní vzpomínky. Tento jev je nezbytnou součástí každé zdánlivě rychlé, jednoduché, ale nesprávné cesty hubnutí.
Co je JOJO efekt a kdy se objevuje
Nejjednodušší je možné JOJO efekt vysvětlit jako jev, kdy dochází k opětovnému návratu do původního stavu. Jde o pojem, který se nejvíce dotýká témata hubnutí a snižování hmotnosti, čili po jejím snížení se dostaví opět návrat na původní hodnotu.
Mezi dvě nejčastější příčiny vzniku JOJO efektu patří:
- příliš rychlé zhubnutí nebo ztráta váhy v důsledku drastické diety, která využívala extrémně prostředky ke snížení hmotnosti, například vyloučení některé složky potravy nebo nepřirozený způsob stravování se
- ukončení takové diety nebo způsobu stravování se a návrat k původnímu způsobu životosprávy, přičemž v tomto případě platí, že čím drastičtější a extrémnější byla původní dieta nebo změna, tím rychleji a intenzivněji JOJO efekt přijde
Návrat k běžnému stravování, ať už jde o složení nebo způsob příjmu potravin, vede zákonitě k návratu i původní hmotnosti. To je dáno tím, že předcházející dieta byla rychlou a nepřirozenou změnou, která navíc nebyla doprovázena komplexnějšími změnami. Zároveň je třeba říci, že JOJO efekt je i částečně přirozený.
Organismus má totiž v období diety snížený příjem kalorií a energie, což je doprovázeno i snížením a zpomalením metabolismu. Jakmile se obnoví původní příjem kalorií a energie, nastane zrychlení metabolismu a ukládání nových živin do zásoby.
Jaké komplikace může JOJO efekt způsobit
Navenek se JOJO efekt jeví jako záležitost, který souvisí pouze s obnovením původní hmotnosti a mnoho lidí ho vnímá jako kosmetická problém. Jde však o problém metabolický, který má zároveň několik nepřímé a sekundární negativní důsledky na celý organismus.
S JOJO efektem jsou spojeny i následující rizika a komplikace:
Zvýšení objemu tuku: Zvyšování hmotnosti v rámci JOJO efektu není spojeno se zvyšováním objemu svalstva, ale právě se zvyšováním objemu tuku, kterého jste se chtěli původně zbavit. Tělo si totiž bude dělat zásoby a ty bývají tukového původu.
Riziko vzniku diabetu typu II: Prudké změny hmotnosti ovlivňují i hormonální hladinu a hlavně hormon kortizol. Jeho zvýšená hladina je faktorem pro ukládání tuku hlavně v oblasti břicha a takový stav zas zvyšuje riziko vzniku cukrovky II. typu.
Narušení rovnováhy hormonů hladu a nasycení: Problém nastává i s rovnováhou jiných hormonů, hlavně leptinu, který vysílá do mozku signál o nasycenosti a ghrelinu, což je hormon zodpovědný za pocit hladu. Výsledkem je, že jste stále více hladovější.
Zvýšení rizika kardiovaskulárních problémů: Rychlé kolísání hmotnosti je rizikem i pro kardiovaskulární systém. Mohou totiž nastat změny, které podnítí rizika spojená se zužováním tepen, vznikem srdečních chorob nebo se zvyšováním krevního tlaku.
Vliv na psychiku: JOJO efekt má devastační účinky i na psychiku, pevnou vůli nebo motivaci. Platí to zejména tehdy, pokud dojde k tomuto efektu opakovaně ai po vyzkoušení několika typů diet. Tehdy může takový jev způsobit i pocity frustrace.
Jak se JOJO efektu vyhnout?
Abyste JOJO efektu vyhnuli, je třeba přijmout několik opatření. Některé se týkají již první fáze, čili snižování hmotnosti, ale většina je dlouhodobá. Nejdůležitějším pravidlem je, že jakékoli hubnutí musí být dlouhodobé a komplexní.
Cílem totiž není samotné hubnutí, ale zlepšení způsobu života:
Dlouhodobá změna jídelníčku: Alfa a omega jsou dlouhodobé změny a to se týká i jídelníčku. Vyloučit nemusíte žádnou potravu, ale důraz je třeba klást na zdravá jídla, hlavně ovoce, zeleninu, ořechy či libové maso. Vyhýbejte se smaženým, tučným, přesolení, přeslazeným a příliš mastným jídlům.
Jiný životní styl: Kromě toho, co jíte, je důležité i to, jak to jíte. Pro metabolismus je důležitá pravidelnost stravování, optimálně 5 krát za den. Rovněž je třeba změnit životní styl, pokud konzumujete alkohol a kouříte, okamžitě s tím přestaňte. Pokud možno, vyhýbejte se i stresu a snažte se nepřetěžovat organizmus.
Pohyb: Snížit a udržet hmotnost bez pohybu není možné dlouhodobě, pokud i ano, jde o velmi velkou výjimku. Pohyb je totiž základ, protože je součástí nezbytného vzorce pro hubnutí, kde platí, že důležitý je nejen příjem, ale také výdej energie. Klidně však stačí i chůze, hlavně, ať je dlouhodobá.
Odpočinek a spánek: Mezi ingredience, které rozhodně netřeba podcenit, je nejen aktivita, ale i schopnost občas být pasivnější. Spánek a jeho dostatek, alespoň 7 hodin, je důležitý celkově pro zdraví, nejen pro optimální hmotnost. Dívat třeba i na odpočinek během dne, hlavně schopnost vypnout od stresu.
Změna myšlení: Důležitou součástí úspěchu je nejen dodržovat nějaké rady či zásady, ale především změnit své myšlení. To znamená méně úzkostlivě dívat na každý gram hmotnosti a dopřát si volnost. Jednou za čas si můžete klidně dát i kalorickou bombu, nějaký ten alkohol nebo vynechat cvičení.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě