Tipy na nejlepší potraviny na zrychlení metabolismu
Každý, kdo už vyzkoušel alespoň jednu dietu na hubnutí ve svém životě, zná JOJO efekt důvěrně a rozhodně s ním neasociuje pozitivní vzpomínky. Tento jev je nezbytnou součástí každé zdánlivě rychlé, jednoduché, ale nesprávné cesty hubnutí.
Trocha teorie o metabolismu a jak na něj ovlivňují potraviny
Pojem metabolismus je odvozen z řeckého slova metabolismos a jde o soubor změn biochemického typu, které se dotýkají chemických sloučenin v těle. V rámci těchto změn nastávají hlavně dva děje a to syntéza – anabolismus a rozpad – katabolismus.
Na metabolismus mají vliv tři důležité faktory:
- počet kalorií, které organismus potřebuje pro své fungování, tento faktor tvoří až 70% metabolismu
- činnosti bez cvičení, což jsou běžné aktivity během dne, přičemž tyto se na látkové přeměně podílejí objemem 20%
- cílené cvičení nebo cílená fyzická aktivita, které se podílejí na metabolismu pouze 10% jeho objemu
Nejvíce je tedy možné metabolismus ovlivnit kaloriemi a energií pro jeho běžné fungování. Zde jsou dobrým prostředkem právě potraviny, které mohou metabolismus ovlivnit například prostřednictvím termogeneze, vlákniny, minerálů a vitamínů, látek podporujících spalování tuků nebo i regulací pocitu hladu a nasycení.
Potraviny, které jsou nejlepší na zrychlení metabolismu
Nejpřirozenějším způsobem, jak zrychlit metabolismus, jsou potraviny. Důvodem je, že je tak či tak přijímáme, ale některé dokáží ovlivňovat metabolismus povzbudivě, zatímco jiné zas tlumivě. Klíčem k úspěchu je rozlišit, které jsou které.
Zde je seznam potravin, které nejlépe zrychlí váš metabolismus:
Koření: Princip termogeneze na zrychlení metabolismu celkově, ale i na spalování tuků, využívají koření a koření. Jde hlavně o známé chilli koření, ale také běžné černé kuchyňské koření. Totéž platí i pro zázvor nebo vanilku.
Ryby: K metabolismu a jeho podpoře přispívají i ryby, které jsou velmi bohaté na prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Podstatné však je, že obsahují rybí olej zvyšující hladinu enzymů působících na látkovou přeměnu. Nejlepší jsou mořské, například losos.
Kokosový olej: Zdravé tuky obsahují také některé oleje, hlavně kokosový olej. Ten je bohatý hlavně na mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které dokáží zefektivnit trávení živin a celý metabolismus. Výsledkem je tak také jeho zrychlení.
Třešně: Ovoce dokáže také podpořit metabolismus a platí to obzvláště pro třešně. Ty jsou jednak bohaté na živiny a vitamíny, které tělo potřebuje, zároveň obsahují dostatek šťávy a zlepšují tak hydrataci těla. S ní souvisí i pozitivní vliv na látkovou přeměnu.
Grapefruity: Grapefruity patří mezi ovoce, které je velmi bohaté na různé vitamíny, například známý vitamín C, ale obsahuje hlavně vlákninu. Ta pomáhá na trávení a jeho zrychlení, stejně tak na celkové zrychlení látkové přeměny v těle.
Zelené jablka: Posledním výraznějším zástupcem ovoce jsou zelené jablka. Ty, podobně jako grapefruity, obsahují vlákninu, která pomáhá urychlit trávení i metabolismus. Navíc, po konzumaci se dostaví na delší dobu pocit nasycení, což zabrání přejídání.
Brokolice: Pokud jde o zeleninu, rozhodně nelze vynechat brokolici. Ta obsahuje několik vitamínů a minerálů podporujících zrychlení metabolismu, navíc je jednoduchá i na trávení v žaludku a střevech. Je to zkrátka univerzální potravina.
Červená řepa: Pozitivní vliv na metabolismus má i červená řepa, která je v našich končinách využívána hlavně jako příloha k jídlům. Pomáhá na rychlejší a efektivnější látkovou přeměnu, ale například i na rychlejší regeneraci svalstva po fyzické námaze.
Špenát: Listová zelená zelenina obecně podporuje metabolismus a špenát je v této skupině tou nejlepší volbou. Urychluje látkovou přeměnu i díky vysokému obsahu minerálů, jako je například železo, či antioxidant, jako je například vitamín C.
Čočka: Luštěniny jsou také skvělým zdrojem vlákniny, ale i minerálů potřebných pro zrychlení látkové přeměny. Čočka je doporučená na podporu metabolismu a trávení právě kvůli vysokému obsahu železa, který má stimulační působení.
Bílá fazole: Fazole má v rámci hubnutí a metabolismu řadu pozitivních vlivů. Kromě toho, že podporuje látkovou přeměnu jako takovou, působí i na snížení vstřebávání karbohydrátů. Zároveň vás zasytí a sníží pocit hladu na další jídla.
Řecký jogurt: Pokud hledáte něco s komplexním efektem na metabolismus a trávení, sáhněte po řeckém jogurtu. Jednak urychlí látkovou přeměnu, ale zároveň obsahuje velké množství proteinů, které po konzumaci dlouhodobě snižují pocit hladu.
Ovesné vločky: Velmi dobrým zdrojem vlákniny, ale i jiných látek prospěšných pro metabolismus, látkovou přeměnu a celkově trávení jsou i ovesné vločky. Obsahují také složky, které podporují snížení inzulínu, což ovlivňuje i snížení ukládání tuku.
Kakao: Tento závěrečný tip vás možná trochu překvapí, ale kakao nebo čokoláda s jeho vyšším obsahem, alespoň 70%, vám opravdu pomohou s metabolismem. Obsahuje totiž katechin, což je antioxidant s pozitivním vlivem na trávení i látkovou přeměnu.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě