Jak překonat lenost při hubnutí? 9 rad, jak nepřestat hubnout a udržet si disciplínu
Začít hubnout je poměrně jednoduché, ale vydržet a nepřestat, to je už mnohem obtížnější. Tím největším nepřítelem hubnutí, ale v podstatě jakékoliv jiné cílevědomé činnosti, je lenost. Ta se může týkat prakticky všech oblastí od stravování po pohyb.
Jaké nejčastější chyby a problémy při hubnutí nastávají
Hubnutí není cílem, ale výsledkem zlepšení životosprávy, životního stylu a cíleného podporování metabolismu. To je základní omyl, protože množství lidí chápe hubnutí jako nějaký jednorázový cíl, který pokud dosáhnou, není třeba se dále snažit.
Vzhledem k tomu, že k hubnutí je třeba nejen dopracovat, ale i optimální hmotnost udržovat, je nezbytné, aby všechny zásady a pravidla, které vedly k jejímu snížení, byly aplikovány dlouhodobě. Právě zde nastává největší problém, protože několik z nich jsou tak přísné, že lidská lenost vyhraje nad disciplínou. V každé oblasti to může mít jinou podobu.
Mezi nejčastější chyby a problémy spojené s hubnutím patří:
- problémy se stravováním, kam nepatří jen porušení nějakého jídelníčku, ale i porušení zásad týkajících se velikosti a počtu jídel a pravidelnosti
- problémy s pohybem, vynechání naplánovaných tréninků, nedostatečná pravidelnost běžného pohybu během dne, případně příliš vyčerpávající aktivity
- celkové problémy životosprávy, například nedostatek spánku, málo relaxu, spoustu aktivit během dne a s tím spojený stres, pití alkoholu nebo kouření
- příliš časté cheat day a příliš mnoho výjimek, například výjimka z jistých jídel nebo nápojů, které jsou častější, než jednou za týden, což naruší rovnováhu těla
Pochopitelně, všechny zmíněné rizika a úskalí jsou velmi individuální. U někoho nastanou problémy s tím, že přestane dodržovat jídelníček, někdo jiný s tím zas problém nemá, ale má problém s cvičením a pohybem. Může se také stát, že půjde pouze o občasné stavy. V každém případě, při hubnutí rozhoduje ve výsledku každý jeden moment.
Tipy a rady, jak vydržet hubnout dlouhodobě
Lenost je nejzákladnější příčinou, proč dochází k selháním při hubnutí, ale působit na ni třeba komplexně a ve více oblastech. Abyste to mohli dělat efektivně, je ideální, pokud se budete držet osvědčených a ověřených pravidel a zásad s tím spojených.
Zde je 9 rad pro dlouhodobé hubnutí a udržení disciplíny:
Zapisování progresu: Na začátku hubnutí se vyplatí vytyčit si přesný cíl, například, že jdete shodit tolik a tolik kilogramů, případně, že chcete dosáhnout nějaký konkrétní obvod pasu. Zapisujte si každý jeden den a aktuální stav váhy či centimetrů a budete tak více vizuálně vidět, jak postupujete, což vám zvýší motivaci.
Eliminujte působení okolních lidí: Přirozenou lidskou vlastností je odmítání něčeho, co se zdá být velmi obtížné. Pokud jste se již vydali na cestu hubnutí, třeba minimalizovat všechny vlivy okolí, které by vás mohly demotivovat. Pokud tedy máte kolem sebe lidi s negativními předpověďmi, neposlouchejte je.
Udělejte občas změnu cvičení: Jen velmi málo lidí vydrží cvičit stejné tréninky nebo stejné cviky dlouhodobě a proto, abyste nebyli líní a abyste motivovali, je třeba udělat změnu v cvičení. Netýká se to pouze procvičování například jiných partií, ale i samotných cviků, nebo různých verzí jejich technického provedení.
Cheat day: Jednou z možností, jak udržet disciplínu při hubnutí dlouhodobě, je dopřát si jednou za čas tzv. cheat day. Jde o jeden den, kdy slevíte ze svých obvyklých zásad nebo pravidel, například si dáte i nějakou sladkost nebo budete méně intenzivně cvičit. Cheating ale musí být jen v jedné věci a ne často.
Změny v jídelníčku: Tak, jak je třeba dělat změny při cvičení, je dobré jednou za čas udělat nějakou změnu i ve stravování a obměnit některé jídla. Někdy stačí udělat i změnu v jedné či dvou surovin a jídlo může chutnat úplně jinak. Takovým způsobem víte dlouhodobě udržet zdravé složení jídelníčku.
Minimalizujte pokušení: Velkým rizikem udržení dlouhodobé disciplíny při hubnutí je i pokušení. To může přijít v podobě různých společenských událostí a návštěv, pokud jde o jídlo, nebo i v podobě kruhu blízkých lidí, například pokud jde o alkohol, zhoršení životosprávy či málo pohybu. Snažte se tyto vlivy minimalizovat.
Mějte zdravé koníčky: Pro udržení optimální hmotnosti a zdravého životního stylu je důležité, abyste i volnočasové aktivity trávili tak, abyste podporovaly zdravou životosprávu. Věnujte proto činnostem a hobby, které děláte co nejvíce venku, v pohybu a kreativní a které jsou co nejvíce aktivní na výdej energie.
Odpočívejte: Příliš mnoho aktivity může vyčerpávat, ať už jde o běžný pohyb, práci, volný čas nebo i sport. Důležitou součástí zdravé životosprávy a životního stylu by měl být i odpočinek. To v praxi znamená odpočívat i během dne, ale hlavně mít dostatek spánku. V opačném případě se zpomaluje například i metabolismus.
Přidávejte postupně další cíle: Vytyčit si na úvod jeden cíl, například zhubnout o nějaký počet kilogramů nebo centimetrů v pase, je důležité, ale ještě důležitější je motivovat se do dalších úkolů a cílů. Snažte se proto dále hledat další možnosti a cíle, vytyčte si je a získáte tak motivaci pokračovat.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě