9 rad, jak si udržet váhu i po zhubnutí nebo dietě
Jedním z nejčastějších problémů, které má většina lidí při hubnutí je, že po tom, jak zhubnou na požadovanou hmotnost, mají problém si tuto svoji hmotnost udržet. Důvodem je, že hubnutí berou jako izolovanou nebo krátkodobou roli.
Co je a co není hubnutí
Právě mylně chápána definice hubnutí, jako něčeho, co je jen časově ohraničená úkol sestávající ze zákazů a příkazů, vede nejčastěji k problémům s návratem původní hmotnosti do stavu předtím, než jste začali hubnout. To je také důvod, proč se vám, bez ohledu na způsob hubnutí či typ využité diety, nepodaří dosaženou váhu udržet.
Hubnutí totiž není a nespočívá v:
- excesivním cvičení a fyzické aktivitě, kdy je třeba se snažit spálit co nejvíce kalorií za co nejkratší čas, abyste spálili tuky a snížili hmotnost
- hladovění, kdy přichází k omezení stravy celkově nebo částečně, podle různých diet, které se snaží snížit počet přijatých kalorií a energie
- ve vyloučení některého typu živin z jídelního lístku, typicky cukrů nebo tuků, případně v opačném extrému, kdy diety zas upřednostňují pouze jeden typ živin
- ve snížení pocitu hladu přes různé zázračné pilulky či tabletky, které sice mohou hlad dočasně potlačit, ale nejsou dlouhodobým řešením
Hubnutí třeba vnímat jako proces, jehož cílem je dosažení přirozené hmotnosti a to s pomocí kvalitní životosprávy a zdravého životního stylu. Zhubnutí na optimální hmotnost je proto více nezbytností než nějakým jednorázovým cílem.
Lidé, kteří si myslí, že si mohou udržet svou „novou“ hmotnost a vrátit se přitom k „starému“ způsobu stravování nebo žití, pak nutně narazí na realitu. Je přitom jedno, jak moc přitom cvičili, jaký typ diety dodržovaly nebo jaké různé přípravky a prostředky používali, výsledek bude stejný.
Jak si udržet hmotnost po hubnutí
Pokud si chcete udržet hmotnost i po zhubnutí, musíte se zaměřit na komplexní a dlouhodobou změnu ve vašem životě. Dobrou zprávou je, že to může dokázat prakticky každý člověk, stačí přijmout několik změn a opatření týkajících se životosprávy a životního stylu.
Zde je 9 nejdůležitějších rad, které vám k tomu pomohou:
Hýbejte se: Alfa a omega, abyste nezačali znovu nabírat ztracené kilogramy, je pohyb. Kombinovat třeba dva typy pohybu a to přirozený, pravidelný a dlouhodobý pohyb, například častá chůze, spolu s cílenou fyzickou aktivitou. Do druhé kategorie lze zařadit běh, cyklistika, plavání nebo cvičení v posilovně s procvičováním konkrétních svalů
Jezte méně a často: Pro udržení metabolismu a trávení v neustálé aktivitě je důležité jíst raději menší porce, ale zato často a pravidelně, ideálně 5 krát za den. Držte se i zásad ohledně správného složení potravin, ať už jde o obsah tuků, cukrů nebo bílkovin. Nekonzumujte však nadměrné množství kalorií, zkuste si je hlídat.
Dodržujte pitný režim: Kromě jídla je pro udržení optimální hmotnosti a také pro správnou úroveň metabolismu důležitý i pitný režim. Omezte slazené limonády a nápoje s vysokým obsahem cukru a snažte se pít hlavně čerstvou vodu. I zde platí, že důležité je pít pravidelně během dne, menší množství a snažit se o příjem tekutin bohatých na živiny.
Odpočívejte: Nejen fyzická aktivita, ale i odpočinek a relax jsou velmi důležité a to nejen pro hubnutí, ale obecně jako součást zdravé životosprávy. Snažte se co nejvíce omezit vnější stresové faktory, odpočívat i během dne a nezapomínejte na dostatek spánku, který je potřebný pro fyzickou i mentální regeneraci organismu.
Važte se: Abyste měli neustálou kontrolu nad svou váhou, ale abyste i mohli korigovat například svůj jídelníček, pohybovou aktivitu a další aspekty týkající se zdravé životosprávy a životního stylu, pravidelně se važte a zapisujte si svou aktuální hmotnost. Podle dlouhodobého trendu pak víte udělat potřebné změny.
Dopřejte si občas „cheat day“: Každému se občas může stát, že se ocitne na dovolené, oslavě nebo zkrátka přijde jiná příležitost, během které bude velmi těžké odolat nějakému méně zdravému jídlu, jednomu pivu nebo zákusku. Nedělejte z toho žádnou tragédii a jednou za čas si můžete takový „cheat day“ udělat.
Motivujte se: Připomínejte si, proč jste chtěli zhubnout. Už během hubnutí si veďte deník s cíli, které jste měli na úvod a které jste dosáhli během hubnutí. Pokud je to nutné, čtěte motivační literaturu, no hlavně, mějte na paměti neustále ty důvody, které vás k hubnutí vedly. Pamatujte, že ve zdravém těle je i zdravý duch.
Omezte zlozvyky: Mezi nejčastější zlozvyky, které mají negativní vliv na udržení ideální hmotnosti, patří pozdní usínání, nadměrný příjem alkoholických nápojů, vynechávání snídaně kvůli časovému shonu ráno nebo nadměrné cvičení či nadměrná fyzická aktivita s cílem spálení kalorií. Všeho moc škodí.
Nechte se kontrolovat: Pokud již máte pocit, že máte zdravého životního stylu a zdravé životosprávy „plné zuby“, zkuste nad sebou zřídit nějakou veřejnou kontrolu. Poproste rodinu nebo přátele, ať se vás čas od času zeptají, jak dodržujete své zásady a pokud je třeba, ať od vás vyžadují více sebekázně.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě